Znovu je tu ono roční období. Čas nepříznivého počasí a brzkého západu slunce. Ne každý má čas či odhodlání vyrážet den co den za tmy nebo chladu hltat kilometry. A právě z tohoto důvodu se mnoho cyklistů uchyluje k jízdě doma na trenažéru. Ten umí být skvělým pomocníkem, ale také zlým pánem. Zde je několik tipů jak si jízdu na něm udělat záživnější a také bezpečnější.
Vynecháme čistotu ve smyslu uklízení obalů od traťovek a kapesníků.
Dbejte mimo tohoto také na důkladné a pravidelné čištění rámu kola i trenažéru samotného od potu. Ten může urychlit korozi, která může v extrémním případě vést až k selhání materiálu. To rozhodně není příjemné, byť v nulové rychlosti.
Ano, i doma je nutné své vybavení pravidelně servisovat, ať už se jedná o běžné úkony jako je mazání řetězu nebo kontrola utažení všech šroubů.
Pokud využíváte některou z moderních tréninkových aplikací, není od věci zkontrolovat, zdali od minulé zimy nepřišel jeden či více updatů. Než naskočíte do ostrého tréninku, je vhodné po aktualizaci provést alespoň krátkou testovací jízdu. Minuta před startem virtuálního závodu není vhodným okamžikem na řešení nespárovaného wattmetru.
Protože se většina vašeho tréninku odehrává na kole, není od věci zajít občas do posilovny. Ať už z důvodu prevence zranění nebo zlepšení celkové fyzické kondice. Posílení horní části těla ve fixované pozici na trenažéru jednoznačně oceníte.
Vaše motivace k tréninku uvnitř může být různá - ať už je to místní závod, udržení výkonnosti či zápolení se soupeři na Zwiftu. Věnujte chvíli ujasnění si svého cíle. Bez něho vás bezduché šlapání na trenažéru brzy přestane bavit. Pokud víte, z jakého důvodu na trenažéru sedáte, bude váš trénink mít smysl a bude vás uspokojovat i přes svou psychickou a fyzickou náročnost.
Obyčejná věc, která je však nepostradatelnou součástí každého indoor setupu. V místnosti vás nebude chladit proudící vzduch, tak jako když jedete na kole venku, a bude vám tedy extrémní horko. Mírnou ochranu proti teplu a pocení přináší obyčejný větrák (lépe dva).
Mějte určené místo pro svůj setup. Balkon, garáž, prázdná místnost či sklep. Kdekoliv kde budete mít vhodné podmínky, prostor a budete co nejméně rušit své okolí. Stejně tak čas - trénujte, kdy máte zadáno. Poslouchejte trenéra - vyhořet při zbytečně dlouhých či monotónních indoor trénincích není žádný problém.
Máte v plánu závodit virtuálně? Je nutné se speciálně připravit. Mimo konzultace o zařazení závodu do tréninkového plánu se svým trenérem je také vhodné modifikovat svůj setup. Lepší chlazení, lepší větrání či fixace trenažéru proti převržení při sprintu. To vše zpříjemní vaše virtuální zápolení se soupeři.
Neměnná pozice na trenažéru může být náročná pro všechny části vašeho těla. Od rukou přes záda až po sedací partie. Sebemenší nedostatek v nastavení posedu či vybavení může být po delší době hodně cítit. Pokuste se tedy veškeré nedostatky co nejdříve odstranit a neznepříjemňovat si zbytečně už tak velice náročný trénink.
Převzato z www.trainingpeaks.com